Меню
company logo
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Науково-дослідні роботи

Впродовж 2022-2023 н.р. кафедрою митної справи і фінансових послуг було виконано наступні господарчі договори:

1.  Госпдоговірна тема за договором № 137-46 від 13.09.2022 р. «Оптимізація управління фінансовою безпекою підприємства» на суму 20 000 грн., номер державної реєстрації 0122U200874, керівник теми – к.е.н., доц. Найденко О.Є., відповідальний виконавець – к.е.н. доц. Смоляк В.А., молодший співробітник – Канигін С. М. До результатів виконання госпдоговірної НДР відносяться наступні: сформовано визначення поняття фінансової безпеки з врахуванням особливостей його функціонування в умовах діджиталізації економіки; запропоновано трьохвимірну модель, яка відображає вектори розвитку ринку фінансових послуг; досліджено наукові підходи до визначення сутності банківського маркетингу; розроблено систему індикаторів діджиталізації підприємства та методи їх оцінки в межах комплексного показника за трьома групами показників: індикатори цифрових платформ; індикатори цифрових послуг, що надаються підприємством; індикатори цифрових комунікацій з клієнтами; обґрунтовано фактор рівня діджиталізації як значущий в оцінці конкурентоспроможності; визначено залежність конкурентної позиції за окремими фінансовими показниками діяльності від конкурентного рівня діджиталізації.

2. Госпдоговірна тема за договором № 172-46 від 09.11.2022 р. «Розробка системи оцінки ризику діяльності страхового брокера» на суму 20 000 грн., номер державної реєстрації 0122U201596, керівник теми – д.е.н., проф. Внукова Н.М., відповідальний виконавець – к.е.н., доц. Костяна О.В., молодший співробітник – Шорох В. Д. До результатів виконання госпдоговірної НДР відносяться наступні: розроблено систему оцінювання ризиків діяльності страхового брокера, що включає сучасні аспекти корпоративного управління та внутрішнього контролю на ринку небанківських фінансових послуг. У представленому досліджені обґрунтовано необхідність постійної оцінки ризику діяльності страхового брокера орієнтуючись на специфічність ризиків, що притаманні окремому учаснику ринку небанківських фінансових послуг.

3. Госпдоговірна тема за договором № 18-46 від 17.01.2023 р. «Розробка і впровадження напрямів цифрової трансформації та бізнес-моделей на підприємстві» на суму 23 000 грн., номер державної реєстрації РК 0123U100810, керівник теми – к.е.н., доц. Остапенко В.М., відповідальний виконавець – д.е.н., проф. Тищенко В.Ф., лаборант – студентка Іванова Д. С. До результатів виконання госпдоговірної НДР відносяться: розроблено теоретико-методичне забезпечення структурної трансформації бізнес-процесів, формування нових моделей ведення підприємницької діяльності та практичних рекомендацій щодо впровадження цифрових бізнес-моделей і провідних технологічних рішень із формуванням інноваційних інструментів.

4. Госпдоговірна тема за договором № 88-46 від 17.03.2023 р.  «Фінансові послуги у забезпеченні платоспроможності та збільшення власного капіталу суб’єкта господарювання» на суму 20 000 грн., номер державної реєстрації РК 0123U102081, керівник теми – к.е.н., доц. Ачкасова С.А., відповідальний виконавець – д.е.н., проф. Тищенко В.Ф., молодші співробітники  – аспіранти Платухін О.Г., Вовченко А.О. До результатів виконання госпдоговірної НДР відносяться наступні: розроблено рекомендації щодо використання фінансових послуг у забезпеченні платоспроможності та збільшення власного капіталу суб’єкта господарювання для забезпечення конкурентоспроможності суб’єкта господарювання та вдосконалення його  фінансової стратегії розвитку; запропоновано склад показників для оцінки ризику неплатоспроможності підприємства для підвищення фінансової спроможності, що заснований на узагальнені показників за групами, враховує пріоритетність  показників відповідно до запропонованих критеріїв вибору; розроблено методичні рекомендації з фінансового управління власним капіталом підприємства для забезпечення фінансової стійкості.

5. Госпдоговірна тема за договором № 94-46 від 21.03.2023 р. «Формування компетентностей з фінансової грамотності молоді в умовах цифрової економіки» на суму 25 000 грн., номер державної реєстрації №РК 0123U102078, керівник теми – д.е.н., проф. Колодізєв О.М., відповідальний виконавець – к.е.н., доц. Рац О.М., лаборант- студентка Куц В. В. До результатів виконання госпдоговірної НДР відносяться наступні: сформульовано основні концептуально-методологічні та практичні проблеми й суперечності інтеграції фінансової грамотності в пізнавальний процес здобувачів освіти; удосконалено теоретико-методичне забезпечення формування компетентностей з фінансової грамотності в умовах цифрової економіки; розроблено методичний підхід до формування компетентностей з фінансової грамотності в умовах цифрової економіки.

Продовж 2021-2022 н.р. кафедрою митної справи було виконано наступні господарчі договори:

1. Господарча тема № 208-46 «Про надання послуг з проведення наукової експертизи щодо законності митних формальностей» від  07.07.2021 р., на суму 15000 грн., керівник теми д.е.н., проф. Тищенко В.Ф., відповідальний виконавець – викл. Островський Д.М.             

2. Господарча тема № 235-46 «Про надання послуг з проведення наукової експертизи щодо законності митних формальностей» від 17.08.2021 р., на суму 10000 грн., керівник теми к.е.н., викл. Карпова В.В., відповідальний виконавець – к.е.н., доц. Азізова К.М.

За результатами проведених наукових експертиз на запит АДВОКАТСЬКОГО ОБЄДНАННЯ «ВБ ПАРТНЕРС» щодо питання дотримання митних формальностей за відповідними митними деклараціями проведено аналіз отриманих документів, а саме митних декларацій, автомобільних транспортних накладних (СМR), Коносаментів (Bill of Lading), рахунків). Експертиза здійснювалась згідно діючого законодавства, яке регулює адміністративну відповідальність за порушення митних правил; також було досліджено практику реалізації законодавчо-правових норм.

В межах наукової діяльності кафедри митної справи у 2020-2021 рр. реалізовано науково-дослідну роботу «Митна політика держави: інструменти та форми реалізації».  Мета роботи полягає у розробці теоретичних положень і розробка методичного забезпечення для вдосконалення інструментів та форм реалізації митної політики держави.

В межах наукової діяльності кафедри митної справи та оподаткування у 2019-2020 рр.:

реалізовано другий етап науково-дослідної роботи «Вдосконалення митного регламентування експортно-імпортної діяльності територіальних органів ДФС» (ДР № 0118U718), який мав назву «Сучасні тенденції та перспективи розвитку митного регламентування зовнішньоекономічної діяльності в умовах євроінтеграції».  Мета роботи полягає у оцінюванні застосування інструментів митного регулювання і розробка практичних рекомендацій удосконалення митно-податкової політики в умовах євроінтеграції

Також кафедрою реалізовано науково-дослідну роботу за договором №261-56 від 19.06.2019 р. за темою «Інноваційна складова розвитку зовнішньої торгівлі». Замовник – ТОВ «ХАРПРОД».

Мета роботи полягає у розробці теоретичних положень і розробка методичного забезпечення формування інноваційної складової розвитку міжнародної торгівлі.

Відповідно до мети в ході виконання роботи поставлено та вирішено такі наукові завдання: розглянути міжнародні торгівельно-економічні відносин в аграрному секторі, визначити сутність та передумови інноваційного розвитку підприємства, узагальнити інституційні засади міжнародних торгівельно-економічних зв’язків України в аграрному секторі, проаналізувати вплив інновацій на ефективність малих та середніх підприємств, оцінити рівень потенціалу державного регулювання інноваційної діяльності підприємств, надати рекомендації щодо формування формування регулятивного потенціалу та ефективності впливу пільгового оподаткування на інноваційну діяльність підприємства та забезпечення інноваційного розвитку підприємства в контексті соціально орієнтованої держави.

За результатами дослідження отримано наукову новизну: запропоновано когнітивна схема сутності міжнародних торгівельно-економічних відносин; визначено місце МСП і інноваційних відносинах та їх державна підримка; запропоновано методичний підхід до оцінювання потенціалу державного регулювання інноваційної діяльності підприємств; доведено необхідність налагодження продуктивного механізму співпраці між університетами, бізнесом та державою  процесі інноваційного розвитку; запропоновано методичний підхід до формування регулятивного потенціалу та ефективності (результативності) впливу пільгового оподаткування на інноваційну діяльність підприємства; надано рекомендації щодо удосконалення нормативно-правовго забезпечення інноваційної діяльності МСП та розширення можливостей співпраці підприємства з закладами освіти та науковими структурами в інноваційній сфері.

Довідка про науково-дослідну роботу викладачів та здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії кафедри митної справи і фінансових послуг у період з 2018 по 2023 рр.

072-Митна-справа-довідка-теми-НДР-2018-2023